Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

GAMZE ÖZÇELİK

 

Gamze Özçelik 26 Ağustos 1982 İstanbul doğumludur.. Anne tarafı Selanik göçmeni olup, baba tarafından Bayburt’ludur. 4 kızkardeşin ikincisidir. İlkokulu Yeşilbahar ilkokulunda okuyup, ortaokul ve liseyi sınavla kazandığı Maltepe Anadolu Lisesinde tamamlamıştır. Daha sonra üniversite eğitimine ,İstanbul Bilgi üniversitesi ‘Sahne ve gösteri sanatları yönetimi’ bölümünde devam etmiştir.

 15 yaşında ailesiyle birlikte gittiği bir Antalya tatilinde, bir ajans sahibinin dikkatini çekip modellik ve oyunculuk yapması konusunda üst üste teklifler almaya başlamıştır. Ailesi uzun bir sure izin vermese de, bir süre sonra gelen tekliflerle baş edemeyip Gamze Özçelik’i Gaye Sökmen Ajans’a kaydettirmiştir. 16 yaşında yer aldığı, klip ve reklam çekimlerinin üzerine ajansı tarafından 2000 yılında Miss Turkey yarışmasına katılmış ve 2. olmuştur. Yarışma sonrası Kanal D’de bir müzik programı sunmaya başlamış, gene aynı kanal da ‘EYVAH KIZIM BÜYÜDÜ’ adlı dizide 4 bölüm konuk oyuncu olarak yer almıştır.

 

Daha 17 yaşını doldurmadan , ilk başrol dizisi yagmur ajans yapımı ‘CİNLER VE PERİLER’ de Yasemin rolünü üstlenmiştir.

Dizi bittikten kısa bir sure sonra, Türkan Şoray, Haluk Bilginer gibi usta isimlerle ‘TATLI HAYAT’ dizisinde 3 sene boyunca ‘Pelin’ karakterini canlandırmıştır.

Gene Tatlı Hayat dizisi devam ederken, 2. Başrolü ‘SERSERİ’ dizisine başlamış. 2,5 sene boyunca fenomen hale gelen bir dizide rol almıştır.

Gene serseri dizisinin çekimleri devam ederken ‘POPSTAR’ adlı yarışmanın sunuculuğunu üstlenmiş, haftada iki gün canlı yayın ve turneler yapmıştır.

 Haluk Bilginer, Gülse Birsel, Fatih Akın’la birlikte baştolu paylaştığı ‘HIRSIZ VAR’ adlı sinema filmini de gene dizinin son sezonunda çekmiştir.

 Serseri dizisi sona erdikten kısa bir sure sonra, BKM produksiyonla ‘SAVCININ KARISI’ dizisinde başrolü üstlenmiştir. Şevket Çoruh ve Cihan Okan’la rol almıştır.

Başarılı olan dizinin çekimleri bittikten sonra, ‘SENİ SEVİYORUM’ tiyatro oyununda rol almış, uzun bir sure Türkiye’nin dört bir yanında turneler düzenlemişlerdir.

 

2006 yılında kısa sürede fenomen hale gelen, ‘ARKA SOKAKLAR’ dizisinde çekimlere başlamıştır. Uzun yıllar boyunca canlandırdığı ‘ZEYNEP KOMİSER’ rolüyle hayran kitlesini çok arttıran Gamze Özçelik, bu dönemde gene aynı dizi de rol aldığı Uğur Pektaş’la bir evlilik yapmış, şuan 7 yaşında olan Murathan adında bir erkek çocuk dünyaya getirmiştir. Hamileliği ve sonrasında verdiği ara da bir dönem Londra’da yaşamıştır. Geri döndüğünde ‘CANAN’ isimli dizinin çekimlerine başlamış, Canan karakterini canlandırmıştır. ‘Canan’ dizisini bitirdikten kısa sure sonra tekrar ‘Arka Sokaklar’ dizisine dönerek 2 sene daha devam etmiştir.

Arka Sokaklar dizisinden ayrıldıktan sonra, kısa bir sure Kanal D ‘de yayınlanan ‘FATİH’ rol almış. Sonrasında daha önce başladığı manevi yolculuğuna devam edebilmek için , oyunculuğa uzun bir ara vemiştir.

 

Her zaman duygusal ve merhametli tarafıyla tanınan Gamze Özçelik’in manevi yolculuğunda özellikle 2007, 2008 ve 2009 yıllarında gerçekleştirdiği Umre yolculukları çok etkili olmuştur. Küçük yaşından beri bir çok hayır projesinde olmaya çalışan ama hep daha ötesini hayal eden Gamze Özçelik, 2016 yılında hayır için ilk Afrika seyahatini gerçekleştirerek, hayalini yaşamak için çok önemli bir adım atmış olur. Oğlunu da kendisiyle birlikte götüren Gamze, bir çok yoksul köy de bulunarak, yardım organizasyonlarına katılarak, Afrika’lı yetim ve yokluk içinde ki çocuklarla zaman geçirerek, hayatın gerçekleriyle yoğrulmuş bir kalple ülkesine geri döner. Ve bundan sonra , hayır işlerinde elinden geleni yapacağına söz vererek işe başlar. Daha sonra sırasıyla Gaziantep, Nizip, Karkamış, Suriye sınırı ve mülteci kamplarında bulunur. Çok fazla aileyle tanışır. Hayat hikayelerini dinler. Sınırda bulunan Türk askerleriye arkadaş olur. Bu arada her geçen gün bu yolda çevresi genişlemeye başlar. Dünyanın dört bir yanında, özellikle Afrika’nın birçok ülkesinde, Türkiye’nin bir çok şehrinde çok güzel işler başaran insanlar ve kurumlarla iletişimleri ve iş birlikleri başlar. Dünyanın dört bir yanından davetler almaya başlar.

Aynı zaman da 7 yaşındaki oğluna annelik yaparken, birden çok manevi çocuğu daha olur. Sosyal medya da yaptığı paylaşımlar, çok büyük bir kesimin dikkatini çeker. Dünya da büyük bir kesim, insanları materialist dünyaya özendirmeye çalışırken, Gamze Özçelik insanları iyilik ve manevi yolculuğa davet etme ve özendirme amacı üstlenir.